Geneze projektu "Cesty, které nás spojují"Projekt "Cesty, které nás spojují " připravovali projektoví manažeři MAS Říčansko a MAS region Pošembeří (MAS - Místní akční skupiny) v průběhu května a června 2009. Jednalo se o typický projekt spolupráce" připravovaný více MASkami ve spolupráci se zástupci zainteresovaných obcí.
Teto připravený projekt byl úspěšný v rámci dotačního řízení Programu rozvoje venkova, Ministerstva životního prostředí, a byl doporučen k realizaci.
Za přípravu projektu za MAS Říčansko odpovídali Zdeněk Černovský a Olga Suchá a za přípravu projektu na za MAS region Pošembeří odpovídala Michaela Vítková.
Projekt řeší obnovu původních polních cest spojujících obce nacházející se na katastrálním území regionů Říčansko a Pošembeří. Projekt vytváří síť cest, které se přirozeně napojují na již existující značené turistické cesty. Obce tak budou nabízet turistům i občanům zapomenuté a nové informace z historie, kultury i přírodních zajímavostí nacházejících se na území obou regionů. Na tyto zajímavosti budou upozorňovat informační tabule nacházející se podél trasy. Pěší trasy svojí atraktivitou a výhodnou polohou v blízkosti hlavního města Prahy budou lákat k procházkám turisty, kteří si přijeli prohlédnout metropoli a rádi spojí tuto prohlídku s aktivitami v přírodě v blízkém okolí, tak i maminky s dětmi, celé rodiny, seniory, studenty, kteří zde žijí. Využití potenciálu příměstského cestovního ruchu zároveň přispúěje ke zvýšení ekonomických aktivit v regionu.
Projekt spolupráce současně sleduje vyšší cíl. Pomůže najít lidem žijícím ve zmíněných obcích nový rozměr života, posílí místní aktivity, které pomohou rozvoji a povzbudí přímou komunikaci mezi lidmi, jejich spolupráci, zlepší a prohloubí vztahy obyvatel obcí navzájem. Tím se bude zlepšovat kvalita života v obcích a lidé získají pocit sounáležitosti s místem, ve kterém nejen bydlí, ale i žijí. Současně projekt „Cesty, které nás spojují" povzbudí a prohloubí vztah obyvatel k přírodě, kulturnímu dědictví venkova a k aktivnímu trávení volného času. Projekt má rovněž prohloubit vztah obyvatel k přírodě, kulturnímu dědictví venkova a aktivnímu trávení volného času. Dlouhodobě projekt „Cesty, které nás spojují" pomůže vytvářet návyk chodit pěšky, zvýší zájem o dotčené regiony, povzbudí meziregionální spolupráci a ekonomické aktivity a přispěje ke zlepšení kvality života na venkově. Dohoda o finacování projektu byla podepsána 8.ledna 2010. Na realizaci projektu, která probíhala v průběhu roků 2010 a 2011 získal region projektu celkem 5 milionů Kč z dotací EU. Tento rozsáhlý projekt s výstižným názvem „Cesty, které nás spojují" řeší obnovu původních polních cest spojujících obce Stupice, Sibřina, Sluštice, Škvorec, Křenice,Březí, Babice, Třebohostice, Dobročovice, Květnice a Zlatá.
|